Velké letní putování za Jesenicko 6. - 13. srpna 2023

KAPACITA PUTOVÁNÍ JE ZCELA ZAPLNĚNA (můžete vyrazit na individuální putování anebo se na vás těšíme v roce 2024)

Po roce opět přicházíme společně s Tomášem Hradilem (Brontosaurus Slezsko)  s nabídkou vyrazit po zaniklých a pomalu znovuobjevovaných poutních místech Jesenicka.
Myšlenka  vzniku této poutní trasy zrála několik let a předcházelo jí vydání dvou knih o zmizelých místech Jesenicka. Poté Tomáš Hradil oslovil Michaelu Neubauerovou (poutní místa tohoto regionu zpracovala v minulosti jako historička), která začala připravovat třetí díl věnovaných zmizelým a zaniklým poutním místům tohoto čarovného kraje a to v autorském tandemu s Pavlem Macháčkem. Souběžně Tomáš Hradil začal iniciovat vznik fyzické poutní trasy. Prvotní návrhy trasy vznikaly spolu s Vítkem Slezákem,  a ty se ověřily v praxi při první organizované putování v roce 2021, které vedl Petr Hirsch. Kniha Zmizelé Jesenicko: Poutní místa byla vydána na podzim roku 2021.
Celkem nás trasa povede přes 14 významných poutních míst, podobně, jako má křížová cesta zastavení. Iniciátorem celého projektu poutní cesty po ztracených místech Jesenicka je předseda Brontosaurus Slezsko, Tomáš Hradil.

Putování se uskuteční od neděle 6. do neděle 13. srpna 2023 a čeká nás cca 180 km. (sraz možný v sobotu 5. 7. ve Zlatých Horách, neděle 13. už se neputuje, a je to čas na rozjetí do našich domovů, do kterých se vám nebude chtít a to na základě předchozích ročníků) 

Aktuálně (28. února 2023) je KAPACITA POUTĚ NAPLNĚNA.

Přihlášku prosím nenechávejte na poslední chvíli. S ohledem na zájem v předchozích letech se hlaste co nejdříve. Počet míst je omezený na 40 účastníků. Na přelomu dubna a května 2023 budeme zasílat informace k platbě na základě, které máte místo na putování jisté. Podle stavu přihlášených je přihlašování otevřeno do pondělí 3. července 2023, vyplněním přiloženého formuláře níže v článku.

Mapa putováníRozpis celého putování (v závorce je číslo poutního zastavení - celkem 14):

Sobota 5. 8.
- pro poutníky ze vzdálených míst a koutů možnost srazu v Poutní kostel P. Marie Pomocné (Maria Hilf), kde je omezená možnost nocování (část venku v ambitech)

Neděle 6. 8.
Maria Hilf (1) - Muna - Mikulovice (28 km) - https://mapy.cz/s/fucupococo
7:30 zahájení poutní mší Poutní kostel P. Marie Pomocné (Maria Hilf)

Dalšími zastaveními na cestě: sv. Anna a Marta v Horním údolí (2), kaple sv. Anny u Edelštejnu (3), sv. Rochus (4) u Zlatých Hor, zaniklá kaplička sv. Antonína Paduánského v Rožmitále (5) u Zlatých Hor. V 18:00 bohoslužba slova u Smírčího kříže za Sudety (je věnován utrpení válečných zajatců II. světové války a odsunu Němců).
Nocleh - Skautská klubovna Muna u Mikulovic (lůžka bez lůžkovin, společné sociálky, zvýhodněná cena 110,- Kč včetně společné večeře). Večer, v případě zájmu povídání o Jesenicku.

Pondělí 7. 8.
Muna - Mikulovice - Vidnava (26 km) - https://mapy.cz/s/fesofujemu

Na trase Zaniklá kaple na Nízké hoře (6) u Supíkovic, Kaple ve Staré Červené Vodě (7), Latzelova kaple „nad studánkou“ (8). (Mše ve 12 hodin na některém z těchto míst)
Nocleh v městské ubytovně Vidnava. Lůžka, společné sociálky. Celou nám ji pronajímají, cena ubytování nám vychází na 200 až 300 Kč, podle počtu poutníků.

Úterý 8. 8.
Vidnava – kaple Sv. Antonína v Račím údolí (9) - Bílá Voda (33,9 km) - https://mapy.cz/s/rekahoguna

Bohoslužbu na překrásném místě u kaple sv. Antonína Paduánské - venku.
Nocleh s večeří v Bílé Vodě.

Středa 9. 8.
Mše svatá a doprovodný program. (bude upřesněn)
Bílá Voda – Travná (13,3 km) - https://mapy.cz/s/kebuvukemu
Na trase klášter Bílá Voda (10),  zaniklá osada Růženec, La Salete Travná (11)
Nocování v Travné na faře a v chatkách u fary, vlastní stany. Cena zatím nestanovena.

Čtvrtek 10. 8.
Travná - Žulová (23 km) - https://mapy.cz/s/babedofana

Na trase zaniklá osada Hraničky, Boží Hora u Žulové (12).
Nocleh penzionu v Žulové, garantováno 40 míst lůžkových, cena do 350 Kč.Pátek 11. 8.
Žulová – Bělá pod Pradědem Mariin pramen (14) (30 km) - https://mapy.cz/s/lesoromama

Na trase Studniční vrch, kaple na Křížovém vrchu (13)Bohoslužba na Křížovém vrchu.

Nocování na místní faře a v tělocvičně. Předpokládáme příspěvek na náklady ubytování 50 – 100 Kč.

Sobota 12. 8.
Bělá p. Pradědem – Vřesová studánka (15,7 km) - https://mapy.cz/s/folosojata

Jedná se o celkem dramatické stoupání po trase někdejší nejtvrdší křížové cesty na vrchol centrálního hřebene Jeseníků, který je současně Slezsko – Moravskou hranicí, a zde nás ve 12 hodin čeká (bohoslužba na zakončení společného putování po zaniklých poutních místech Jesenicka.
Po skončení bohoslužby možnost dojít do Červenohorského sedla na bus (4 km) - https://mapy.cz/s/dosuvobeva.
Nebo pokračování do Kout nad Desnou a přesun vlakem do Velkých Losin, kde je možné přenocování na faře. Večer závěrečné sdílení a společné promítání fotografií.

Neděle 13. 8.
Po společné snídani odjezd domů.

KAPACITA PUTOVÁNÍ JE NAPLNĚNA

Co s sebou na pouť?

Hlavně dobrou náladu a odhodlání k putování. Samozřejmostí jsou rozchozené, pohodlné boty. Stejně tak pohodlný a vyzkoušený batoh. Pravidlo méně je více zde platí dvojnásob. Vhodné oblečení do různých počasí - ideálně vrstvit a odebírat či přidávat podle aktuální potřeby a stavu počasí. Pláštěnka se bude také možná hodit. A pak už věci co uznáte za nezbytné a potřebné - osobní hygiena, léky, stravu, deník, foťák. Dobré mít chytrý telefon, do kterého si stáhnete plánovanou trasu. Kdo je zvyklý chodit s trekovými holemi, určitě se hodí. Čelovku určitě nenechávejte doma. Přezůvky využijete při ubytování. Dále sebou berte osobní lékárničku, dostatek náplastí. :-) I špunty do uší se mohou v noci velmi hodit. Hrneček na kafe či čaj, nebo rychlou polévku v batohu také unesete. 

Náklady na putování?
Náklady na ubytování (bez nultého noclehu ve Zlatých Horách a případného noclehu po zakončení putování v sobotu ve Velkých Losinách na faře - 5 nocí (někde i s večeří) celkem za 2 000 Kč.
Příspěvek na organizační náklady této poutě 1 700 Kč. Celkově tedy příspěvek na putování 3 700 Kč. (splatný převodem na účet - informace zašleme po vašem přihlášení, zaplacením se stává přihláška závaznou a potvrzenou). Účastnit se můžete i části putování, ale upřednostňujeme účast na celé pouti.

Doplňkové informace.
Každý poutník odpovídá sám za sebe. Nejedná se o organizovaný zájezd. Organizátor a průvodce odpovídá za naplánování bezpečné trasy, která je v terénu obvykle značena standardně jako turistická cesta klubu českých turistů. Někdy se jede po cyklotrasách a výjimečně, krátké, spojovací úseky, po silnicích nebo jiných neznačených ale zpevněných cestách. Součástí organizace je zajištění ubytování, kdy se někdy spí na zemi v halách, tělocvičnách či farách. Proto je nezbytné sebou brát karimatku a spacák. Při putování se skupina většinou drží pohromadě, ale není to pravidlo, ani povinné. Pokud půjdete individuálně (rychleji nebo pomaleji), pouze o tom prosím informujte průvodce, aby věděl, zda na vás čekat. V průběhu dne se stravujeme individuálně, z nakoupených zásob a pokud to dovolí okolnosti na trase, stavíme se k obědu na něco teplého (ideálně polévka). Putovat je možné hodinu, den, nebo celou trasu. Nic není nemožné. Svojí účastí též souhlasíte, že z putování může být pořizován fotografický a video materiál určený pro budoucí propagaci poutních tras a samotného putování. V případě, že se přihlásíte a nakonec se nebudete moci zúčastnit, prosím dejte mi o tom vědět. Děkuji.

Každý účastník putování je povinen dodržovat zákony ČR a další ustanovení a omezení, a tak na závěr pár nudných, ale nezbytných paragrafů:

– Zákon 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích
– Zákon 289/1995 Sb. o lesích
– Zákon 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny

Těšíme se na setkání při společném putování...

Petr Hirsch
průvodce, spoluorganizátor

Tomáš Hradil
organizátor (Brontosaurus Slezsko)


A takto vypadalo putování v minulém roce, nechte se inspirovat a vydejte se s námi za krásami zaniklých poutních míst Jesenicka. Těšíme se na vás.

              Autor článku: Ondřejem Elblem

Oblíbené příspěvky