Velké letní putování za Jesenicko 11. - 18. srpna 2024

Vážení,

s radostí Vám oznamujeme, že i v roce 2024 se bude konat Velká pěší pouť za Jesenicko, která je jedinečnou příležitostí procházet se po 14 nejvýznamnějších poutních místech v tomto nádherném kraji. Na závěr nás čeká ještě Vřesová studánka, zastavení patnácté, která je symbolem vzkříšení a naděje.
Tato pouť není jen obyčejnou procházkou, ale také duchovním dobrodružstvím. Nejen že se budete moci pokochat krásou Jesenicka, ale také se budete moci setkat s lidmi, kteří sdílejí stejnou touhu - dojít na konec a přitom si užít cestu a to především po stránce duchovní. Budete mít možnost překonávat své limity, hledat Boha a věcí vyšších a objevovat nové stránky své osobnosti.
Na této pouti je vítán každý, kdo má otevřené srdce - a zkrátka chce jít. Nezáleží na tom, jakou máte víru nebo jak žijete. Pokud jste ochotni respektovat pravidla pouti a ostatní účastníky, budete se cítit jako doma. Samozřejmě, pokud jste nevěřící nebo máte jiný názor na duchovno, tak to není žádný problém. Na pouti se můžete setkat s něčím, co Vás osloví nebo povzbudí na duši. Uvidíte, že je to tak.
Pokud máte rádi extrémní zážitky, můžete se stát i poutníky "pankáči". To jsou ti, kteří s námi chodí jen během dne, ale nocují pod širákem nebo kdekoliv jinde. Takové lidi respektujeme a nemusí ani nic platit, protože nám nezpůsobují žádné náklady a obohacují pouť o další rozměr.
Ať už se rozhodnete jakkoliv, budeme rádi, když se s námi vypravíte na tuto nezapomenutelnou pouť. Je to skvělá příležitost poznat Jesenicko, prohloubit svou víru a potkat nové zajímavé lidi. A pokud máte pocit, že to není nic pro vás, zkuste to aspoň jednou. Ale naplno! Možná budete překvapeni, co všechno se může stát na cestě za křížem.

Těšíme se na vás!


Putování se uskuteční od neděle 11. do neděle 18. srpna 2023 a čeká nás cca 180 km. (sraz možný v sobotu 5. 7. ve Zlatých Horách, neděle 13. už se neputuje, a je to čas na rozjetí do našich domovů, do kterých se vám nebude chtít a to na základě předchozích ročníků) 

Přihlášku prosím nenechávejte na poslední chvíli. S ohledem na zájem v předchozích letech se hlaste co nejdříve. Počet míst je omezený na 40 účastníků. Na přelomu dubna a května 2024 budeme zasílat informace k platbě na základě, které máte místo na putování jisté. Podle stavu přihlášených je přihlašování otevřeno do naplnění kapacity nebo do pátku 31. května 2024, vyplněním přiloženého formuláře níže v článku.

Mapa putováníRozpis celého putování (v závorce je číslo poutního zastavení - celkem 14):

Sobota 10. 8. 
- pro poutníky ze vzdálených míst a koutů možnost srazu v Poutní kostel P. Marie Pomocné (Maria Hilf), kde je omezená možnost nocování (část venku v ambitech)
- v domluvě je nocování ve Zlatých Horách a doprovodný program - bude upřesněno

Neděle 11. 8.
Maria Hilf (1) - Muna - Mikulovice (28 km) - https://mapy.cz/s/fucupococo
7:30 zahájení poutní mší Poutní kostel P. Marie Pomocné (Maria Hilf)

Dalšími zastaveními na cestě: sv. Anna a Marta v Horním údolí (2), kaple sv. Anny u Edelštejnu (3), sv. Rochus (4) u Zlatých Hor, zaniklá kaplička sv. Antonína Paduánského v Rožmitále (5) u Zlatých Hor. V 18:00 bohoslužba slova u Smírčího kříže za Sudety (je věnován utrpení válečných zajatců II. světové války a odsunu Němců).
Nocleh - Skautská klubovna Muna u Mikulovic (lůžka bez lůžkovin, společné sociálky, zvýhodněná cena 110,- Kč včetně společné večeře). Večer, v případě zájmu povídání o Jesenicku.

Pondělí 12. 8.
Muna - Mikulovice - Vidnava (26 km) - https://mapy.cz/s/fesofujemu

Na trase Zaniklá kaple na Nízké hoře (6) u Supíkovic, Kaple ve Staré Červené Vodě (7), Latzelova kaple „nad studánkou“ (8). (Mše ve 12 hodin na některém z těchto míst)
Nocleh v městské ubytovně Vidnava. Lůžka, společné sociálky. Celou nám ji pronajímají, cena ubytování nám vychází na 200 až 300 Kč, podle počtu poutníků.

Úterý 13. 8.
Vidnava – kaple Sv. Antonína v Račím údolí (9) - Bílá Voda (33,9 km) - https://mapy.cz/s/rekahoguna

Bohoslužbu na překrásném místě u kaple sv. Antonína Paduánské - venku.
Nocleh s večeří v Bílé Vodě.

Středa 14. 8.
Mše svatá a doprovodný program. (bude upřesněn)
Bílá Voda – Travná (13,3 km) - https://mapy.cz/s/kebuvukemu
Na trase klášter Bílá Voda (10),  zaniklá osada Růženec, La Salete Travná (11)
Nocování v Travné na faře a v chatkách u fary, vlastní stany. Cena zatím nestanovena.

Čtvrtek 15. 8.
Travná - Žulová (23 km) - https://mapy.cz/s/babedofana

Na trase zaniklá osada Hraničky, Boží Hora u Žulové (12).
Nocleh penzionu v Žulové, garantováno 40 míst lůžkových, cena do 350 Kč.Pátek 16. 8.
Žulová – Bělá pod Pradědem Mariin pramen (14) (30 km) - https://mapy.cz/s/lesoromama

Na trase Studniční vrch, kaple na Křížovém vrchu (13)Bohoslužba na Křížovém vrchu.

Nocování na místní faře a v tělocvičně. Předpokládáme příspěvek na náklady ubytování 50 – 100 Kč.

Sobota 17. 8.
Bělá p. Pradědem – Vřesová studánka (15,7 km) - https://mapy.cz/s/folosojata

Jedná se o celkem dramatické stoupání po trase někdejší nejtvrdší křížové cesty na vrchol centrálního hřebene Jeseníků, který je současně Slezsko – Moravskou hranicí, a zde nás ve 12 hodin čeká (bohoslužba na zakončení společného putování po zaniklých poutních místech Jesenicka.
Po skončení bohoslužby možnost dojít do Červenohorského sedla na bus (4 km) - https://mapy.cz/s/dosuvobeva.
Nebo pokračování do Kout nad Desnou a přesun vlakem do Velkých Losin, kde je možné přenocování na faře. Večer závěrečné sdílení a společné promítání fotografií.

Neděle 18. 8.
Po společné snídani odjezd domů.

KAPACITA NAPLNĚNA - další přihlášky budou zařazeny do seznamu náhradníků. O možnosti účasti na putování vám dáme vědět do konce dubna 2024. Děkujeme za zájem a za přízeň.


>

Co s sebou na pouť?

Hlavně dobrou náladu a odhodlání k putování. Samozřejmostí jsou rozchozené, pohodlné boty. Stejně tak pohodlný a vyzkoušený batoh. Pravidlo méně je více zde platí dvojnásob. Vhodné oblečení do různých počasí - ideálně vrstvit a odebírat či přidávat podle aktuální potřeby a stavu počasí. Pláštěnka se bude také možná hodit. A pak už věci co uznáte za nezbytné a potřebné - osobní hygiena, léky, stravu, deník, foťák. Dobré mít chytrý telefon, do kterého si stáhnete plánovanou trasu. Kdo je zvyklý chodit s trekovými holemi, určitě se hodí. Čelovku určitě nenechávejte doma. Přezůvky využijete při ubytování. Dále sebou berte osobní lékárničku, dostatek náplastí. :-) I špunty do uší se mohou v noci velmi hodit. Hrneček na kafe či čaj, nebo rychlou polévku v batohu také unesete. 

Náklady na putování?
Náklady se skládají z organizačního příspěvku a nákladů na ubytování a případnou stravu. V minulých letech se náklady za celou pouť pohybovaly od 3300 do 3700 Kč. O aktuální výši nákladů budete informování v potvrzujícím mailu s výzvou k platbě. Jenom po zaplacení zálohy se stává vaše přihláška závaznou.

Doplňkové informace.
Každý poutník odpovídá sám za sebe. Nejedná se o organizovaný zájezd. Organizátor a průvodce odpovídá za naplánování bezpečné trasy, která je v terénu obvykle značena standardně jako turistická cesta klubu českých turistů. Někdy se jede po cyklotrasách a výjimečně, krátké, spojovací úseky, po silnicích nebo jiných neznačených ale zpevněných cestách. Součástí organizace je zajištění ubytování, kdy se někdy spí na zemi v halách, tělocvičnách či farách. Proto je nezbytné sebou brát karimatku a spacák. Při putování se skupina většinou drží pohromadě, ale není to pravidlo, ani povinné. Pokud půjdete individuálně (rychleji nebo pomaleji), pouze o tom prosím informujte průvodce, aby věděl, zda na vás čekat. V průběhu dne se stravujeme individuálně, z nakoupených zásob a pokud to dovolí okolnosti na trase, stavíme se k obědu na něco teplého (ideálně polévka). Putovat je možné hodinu, den, nebo celou trasu. Nic není nemožné. Svojí účastí též souhlasíte, že z putování může být pořizován fotografický a video materiál určený pro budoucí propagaci poutních tras a samotného putování. V případě, že se přihlásíte a nakonec se nebudete moci zúčastnit, prosím dejte mi o tom vědět. Děkuji.

Každý účastník putování je povinen dodržovat zákony ČR a další ustanovení a omezení, a tak na závěr pár nudných, ale nezbytných paragrafů:

– Zákon 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích
– Zákon 289/1995 Sb. o lesích
– Zákon 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny

Těšíme se na setkání při společném putování...

Petr Hirsch
průvodce, spoluorganizátor

Tomáš Hradil
organizátor (Brontosaurus Slezsko)


A takto vypadalo putování v roce 2022, nechte se inspirovat a vydejte se s námi za krásami zaniklých poutních míst Jesenicka. Těšíme se na vás.

              Autor článku: Ondřejem Elblem

Oblíbené příspěvky