Zimní cyrilometodějské putování ze Znojma do Rajhradu


Možná si říkáte, že v zimě se nedá putovat a užít si to. Pojďme se společně přesvědčit o opaku. Rozhýbejme po vánočních a novoročních oslavách naše ztuhlá poutnická těla a začněme je pomaličku připravovat na jarní sezónu. Každý kilometr na cestě se počítá a tak vás srdečně zvu na první putování v nové krásně kulaťoučkém roce 2020.
Půjdeme krásným krajem Jižní Moravy ze Znojma přes Moravský Krumlov do Rajhradu, kde se nachází benediktinské opatství s kostelem sv. Petra a Pavla. V cíli putování se nechme okouzlit velkolepostí Santiniho geniálností a stavitelstvím. Ovšem na cestě nás čeká mnoho dalších krásných zastavení a Ti kteří se vydali po této trase v březnu 2019 dosvědčí, že o pohostinnost a krásná setkání nebyla rozhodně nouze.
Pojďme se i my společně "probudit" modlitbou. Jak říká otec Mons. Jan Peňáz: "Poutník se modlí nohama." Pouť je určena komukoliv, kdo má chuť jít. Veškerý program je dobrovolný, podstatná je chuť jít a být v přítomném okamžiku se srdcem na dlani a otevřený všemu, co nám putování položí před nebo pod nohy. :-) Pouť je organizována pod záštitou Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje.

Celá trasa včetně etapizace ke shlédnutí zde: https://mapy.cz/s/fukopagemo

Rozpis putování po jednotlivých dnech:
  • středa 29. 1. 2020, odpoledne, podvečer
Připojit se lze na jakýkoliv úsek, byť to bude jenom den. 
Přihlašte se skrze formulář níže, kde zaškrtněte zájem o ubytování. Jedná se o nezávaznou přihlášku. Přihlašujte se, prosím co nejdříve, avšak nejpozději do soboty 25. ledna 2020, 12:00. Děkuji.

Z putování vzniká polohraný dokument Pěšky bez hranic. Nechte se inspirovat první upoutávkou z letního putování ze Skalky na Velehrad.

Co sebou na pouť?
Hlavně dobrou náladu a odhodlání k putování. Samozřejmostí jsou rozchozené, pohodlné boty. Stejně tak, berte osvědčený batoh. Pravidlo, méně, je více, zde platí dvojnásob. Vhodné oblečení, do různého počasí - ideálně vrstvit a odebírat či přidávat podle aktuální potřeby a stavu počasí. Pláštěnka se samozřejmě může hodit. A pak už věci co uznáte za nezbytné a potřebné - osobní hygiena, léky, stravu, deník, foťák. Dobré mít chytrý telefon, do kterého si stáhnete plánovanou trasu. Kdo je zvyklý chodit s trekovými holemi, určitě se hodí. (už jenom kvůli zimě a hrozící sněhové pokrývce) Čelovka a přezůvky nebudou též k zahození. Osobní lékárnička, dostatek náplastí. :-) Hrneček na čaj či kafe, nebo zalitou hrnečkovou polévku se též může hodit. A jelikož se jedná o zimní putování, termoska a odpovídající teplé oblečení (rukavice, šála, čepka, čelenka) se zajisté bude také hodit. 

Doplňkové informace
Každý poutník odpovídá sám za sebe. Nejedná se o organizovaný zájezd. Organizátor a průvodce odpovídá za naplánování bezpečné trasy, která je v terénu obvykle značena standardně jako turistická cesta, klubu českých turistů. Někdy se jde po cyklotrasách a výjimečně, krátké, spojovací úseky, po silnicích. Součástí organizace je zajištění skromného ubytování, kdy se často spí na na zemi v halách a tělocvičnách. Proto je nezbytné sebou brát karimatku a spacák (upřesněno v přihlašovacím formuláři). Při putování se většinou skupina drží pohromadě, ale není to pravidlo, ani povinné. Pokud půjdete individuálně (rychleji nebo pomaleji), pouze o tom prosím informujte průvodce, aby věděl, zda na vás čekat. V průběhu dne se stravujeme individuálně, z nakoupených zásob a pokud to dovolí okolnosti na trase, stavíme se k obědu na něco teplého. Putovat je možné hodinu, den, nebo celou trasu. Nezapomeňte organizátora informovat o specifikách Vašeho zdravotního stavu. (např. alergie, léky, apod. aby v případě potřeby a nenadálé situace mohl adekvátně reagovat)
V případě, že se přihlásíte a nakonec se nebudete moci zúčastnit, prosím dejte mi o tom též vědět. Děkuji.

Pěšky bez hranic - souhlas s pořizováním a následným použitím audio a video materiálů
Svojí účastí též souhlasíte, že z putování bude pořizován fotografický a video materiál, určený pro budoucí propagaci poutních tras a samotného putování a to různými formami (youtube video, nebo klip v televizi s plošným vysíláním) - v případě, že si nepřejete být na záběrech zachyceni, dejte o tom prosím vědět před začátkem putování. 

Něco počtení o celém projektu Cyrilometodějských cest, které směřují na Velehrad: https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/cyrilometodejska-stezka-velehrad-solun-rim-klub-ceskych-turistu.A190708_487620_zlin-zpravy_ras

Každý účastník putování je povinen dodržovat zákony ČR a další ustanovení a omezení, a tak na závěr nechme promluvit pár paragrafů:

– Zákon 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích
– Zákon 289/1995 Sb. o lesích
– Zákon 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny

Těším se na Vás.

Petr Hirsch
poutník, organizátor a průvodce
tel.: 601 206 849


              


Oblíbené příspěvky