Husova cesta 2020 - pokračování po koroně


V neděli 15. března 2020 nás v obci Bzová zastihla zpráva o vyhlášení nouzového stavu z důvodu pandemie koronaviru. A tak jsme naše putování po Husově cestě byli nuceni v pondělí 16. března ukončit v obci Skryje, odkud se poutníci rozjeli zpět do svých domovů, kde mnozí z nás byli nuceni strávit více času, než jsme si dokázali vůbec představit. 
Léto klepe na dveře a je načase putování dokončit, tedy dokráčet do cíle. A tak vás zvu k pokračování po Husově cestě. Vydejme se společně na sedm dnů a 170 km ze Skryjí, kde jsme pouť na jaře přerušili, až do Bärnau, odkud plynule navazuje německá část cesty vedoucí až do Kostnice. 

Putování je organizováno ve spolupráci s Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje, která je zároveň iniciátorem vzniku této poutní stezky.

Připojte se na celou pouť, anebo  na jediný den a staňte se poutníkem. Celá trasa: https://mapy.cz/s/borasofazu, níže naleznete etapizaci po jednotlivých dnech. Délky etap se pohybují v rozmezí od 22 do 30 km. Jednou výjimečně 33 km, těsně na samé závěru putování.

Cíl poutníků je v obci Bärnau, v neděli kolem 14. hodiny. Pro poutníky bude zajištěn odvoz zpět do ČR (Planá) tak, aby se mohli pohodlně dostat zpět do svých domů. Více o Husově cestě se dozvíte zde: www.husovacesta.cz

Hlaste se prosím do neděle 12. července 2020 do 12 hodin. (Využijte přihlašovací formulář níže.) Pokud se chcete přidat pouze na den putování a nepožadujete zajistit ubytování, přihláška není nutná, ale budu rád, pokud mi dáte vědět.

Přehled jednotlivých etap (může podléhat změnám, podle dostupnosti ubytování):

Pondělí 27. července 2020
Skryje - Zvíkovec - 22 km
- ubytování na obci v místním sále (rychlovarná konvice, toalety, sprchy, 150 Kč / osoba)

Úterý 28. července 2020
Zvíkovec - Kralovice - 28 km
- ubytování na faře (dobrovolný příspěvek, 8 postelí, matrace a karimatky, kuchyňka)

Středa 29. července 2020
Kralovice - Rabštejn nad Střelou - 23,5 km
- 8:00 mše s požehnáním poutníků, pokračování v putování (v jednání)
- ubytování četnická stanice (bez sprchy), dobrovolný příspěvek, poslední obchod / restaurace v Žihle

Čtvrtek 30. července 2020
Rabštejn nad Střelou - Skelná Huť - 26 km
- ubytování Podviniční mlýn - https://mapy.cz/s/kavozesaha (cena za ubytování 300 Kč, večeře 120 Kč a snídaně 100 Kč, nabídka kravských sýrů - nutno objednat předem)

Pátek 31. července 2020
Skelná Huť - Domaslav - 24 km
- ubytování na faře (100 Kč)

Sobota 1. srpna 2020
Domaslav - Halže - 32 km
- ubytování Turistická ubytovna Halže - https://mapy.cz/s/mufumameba (250 Kč)

Neděle 2. srpna 2020
Halže - Bärnau - 24 km
https://mapy.cz/s/gutonezegu
- ukončení putování v cca 16 hodin, odvoz do Plané na vlak zajištěn

Mapa s trasou celého putování:


Doprovodný program, prohlídky, požehnání a další jsou v jednání.

Organizační příspěvek na pouť je vybírán v dobrovolné výši a v celé výši bude předán na podporu poutnictví v Česku, skrze spolek Ultreia z.s. Příspěvek může být předán organizátorovi v hotovosti v průběhu putování, nebo tímto odkazem: https://www.darujme.cz/projekt/1202279

Co s sebou na pouť?
Hlavně dobrou náladu a odhodlání k putování. Samozřejmostí jsou rozchozené, pohodlné boty. Stejně tak berte osvědčený batoh. Pravidlo méně je více, zde platí dvojnásob. Vhodné oblečení do různého počasí - ideálně vrstvit a odebírat či přidávat podle aktuální potřeby a stavu počasí. Pláštěnka se samozřejmě může hodit. A pak už věci co uznáte za nezbytné a potřebné - osobní hygiena, léky, stravu, deník, foťák. Dobré mít chytrý telefon, do kterého si stáhnete plánovanou trasu (papírové mapy trasy nedodávám). Tomu, kdo je zvyklý chodit s trekovými holemi, určitě se hodí. Dále nezapomeňte na čelovku a přezůvky. Osobní lékárnička, dostatek náplastí. :-) Hrneček na čaj či kafe, nebo zalitou hrnečkovou polévku se též může hodit. 

Doplňkové informace
Každý poutník odpovídá sám za sebe. Nejedná se o organizovaný zájezd. Organizátor a průvodce odpovídá za naplánování bezpečné trasy, která je v terénu obvykle značena standardně jako turistická cesta Klubu českých turistů. Někdy se jde po cyklotrasách a výjimečně, krátké, spojovací úseky, po silnicích. Součástí organizace je zajištění skromného ubytování, kde se často spí na na zemi v halách a tělocvičnách. Proto je nezbytné s sebou brát karimatku a spacák (upřesněno v přihlašovacím formuláři). Při putování se většinou skupina drží pohromadě, ale není to pravidlo ani povinnost. Pokud půjdete individuálně (rychleji nebo pomaleji), pouze o tom prosím informujte průvodce, aby věděl, zda na vás čekat. V průběhu dne se stravujeme individuálně, z nakoupených zásob a pokud to dovolí okolnosti na trase, stavíme se k obědu na něco teplého. Putovat je možné hodinu, den, nebo celou trasu. Nezapomeňte organizátora informovat o specifikách Vašeho zdravotního stavu (např. alergie, léky, apod. aby v případě potřeby a nenadálé situace mohl adekvátně reagovat).
V případě, že se přihlásíte a nakonec se nebudete moci zúčastnit, prosím dejte mi o tom též vědět. Děkuji.

Každý účastník putování je povinen dodržovat zákony ČR a další ustanovení a omezení, a tak na závěr nechme promluvit pár paragrafů:

– Zákon 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích
– Zákon 289/1995 Sb. o lesích
– Zákon 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny

Těším se na Vás.

Petr Hirsch

poutník, organizátor a průvodce
tel.: 601 206 849

A na závěr trochu inspirace a motivace proč se na Husovu cestu vydat.

Oblíbené příspěvky